طب معالجوی

معرفی
مرامنامه
سیستم آموزشی
دستآوردها
تشکیلات
مفردات درسی

معرفی پوهنحی طب معالجوی:

پوهنحی طب معالجوی در سال 1391 با مجوز رسمی وزارت محترم تحصیلات عالی تأسیس و در بهار سال 1392 اقدام به جذب و پذیرش محصل نمود و در حال حاضر بیش از ۷۰۰ دانشجو در مقطع MD در این دانشکده مشغول تحصیل هستند. این پوهنحی دارای چهار دیپارتمنت بوده و برنامه‌های آموزشی در مقطع MD تایم‌ روزانه را در رشته‌ طب معالجوی برگزار می ‌کند. این پوهنحی درسال 1397 اولین دور فارغین خویش را به جامعه طبی افغانستان تقدیم نمود تا مصدر خدمت به کشور رنجدیده افغانستان شوند.

هدف اساسی پوهنحی طب معالجوی ارائه دانش علمی جدید، آموزش مهارت های تخنیکی لازم، توانائی مدیریت امور صحی وقایوی و معالجوی بوده و حساسیت های انفرادی و اجتماعی لازمۀ طبابت را در نظر داشته و نورم های عالی اخلاقی را حفظ می نمایند. پوهنحی طب معالجوی تلاش دارد تا در مدت شش سال که شامل ده سمستر تدریس و یک سال ستاژ میباشد محصلان را با استفاده از نصاب درسی ستندرد و به روز شده و با تدریس عالی نه تنها به بلند ترین سطح ستندرد های مسلکی آراسته نماید، بلکه بهترین آداب، سلوک و اخلاق را نیز منحیث اعضای مؤثر جامعۀ طبابت برای ارائۀ خدمات با کیفیت صحی کسب نمایند. فارغان این دانشکده درجه علمی به سویه (MD) مطابق به ستندرد های قبول شده وزارت تحصیلات عالی کشوررا بدست میاورند. دوکتوران موصوف باید توانائی آنرا داشته باشند تا در معاینه مریض، تشخیص، تداوی، وقایه و بهبود صحت در جامعه مؤثریت مسوولانه داشته و به دوام آموزش مسلکی در طول زندگی خویش متعهد باشند.

دیدگاه

رسیدن این دانشکده به جایگاه یک دانشکده مطرح و مبتکر آموزشی و تحقیقی در عرصه طبابت، مطابق معیارها و استندردهای ملی و بین المللی.

مأموریت

عرضه خدمات استندرد آموزشی در ساحه طب معالجوی، تدریس موثر به بهترین شیوه های ممکن و فراهم ساختن زمینه های تحقیق جهت آموزش بهترین داکتران طب با قابلیت جذب در سیستم صحی افغانستان.

 

رسالت:

تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص، بستر سازی جهت انجام پژوهشهای کاربردی و اساسی، ارائه خدمات صحی متناسب با استندردهای جهانی به منظور کمک به سلامت افراد جامعه و نیازهای صحی کشور.

اهداف ومقاصد

 1. تربیه نسل متخصص از لحاظ علمی و عملی (بلند بردن سطح آگاهی آنها در مورد چگونگی وقایه، کنترل، تشخیص و تداوی امراض مختلف).
 2. فراهم آوری تسهیلات برای فراگیری متودولوژی تحقیق و پیشبرد تحقیقات علمی در طب معالجوی
 3. آموزش، توسعه و ترویج علوم اختصاصی و انتقال تکنالوژی به متخصصین و دکتوران جوان در همکاری با وزارت صحت عامه.
 4. کمک برای ایجاد سیستم خدمات صحی استندرد در سطح کشور.
 5. حفظ و ارتقا جایگاه اجتماعی پوهنحی.
 6. تربیت نیروی مسلکی آراسته با اخلاق اسلامی و طبی
 7. آشنا ساختن دانشجویان با مباحث و مضامین علوم طبی در زمینه­‌های مختلف.
 8. تربیت افراد کارا با مهارت های علمی و عملی که توانایی وقایه و معالجه امراض را داشته باشند و بتوانند در مراکز صحی کشور مثمر واقع شوند.
 9. تعمیم و گسترش نیروهای مسلکی مورد نیاز کشور.
 10. قادر ساختن دانشجویان در جهت استفاده از آخرین منابع علمی و بهره گیری از اطلاعات جدید.
 11. آشنایی با اولویت‌­ها و مسائل صحی منطقه و جهان
 12. مستعد و نیرومند ساختن دانشجویان در جهت تلاش برای ارائه راهکارهای گسترش صحت در جامعه و گرایش به عدالت در صحت.
 13. فراهم نمودن زمینه تحصیلات عالی مسلکی در بخش های مختلف طب معالجوی برای محصلان.
 14. حفظ و ارتقا جایگاه اجتماعی پوهنحی

نظام آموزشی این دانشگاه بر اساس لایحه سیستم کریدت ارائه می­شود که هر کریدت شانزده ساعت درسی را دربرمی گیرد. تعداد کردیت­های این دوره ۲۴۶ کریدیت می باشد و دانشجویان برای تکمیل این دوره تحصیلی این تعداد کریدیت­ها را باید بگذرانند. مطابق لایحه سیستم کریدت مدت تحصیل در این دوره حداقل شش سال بشمول ستاژ می­باشد.

دوره‌ی تحصیل طب معالجوی شامل 3 بخش می باشد:

 1. دوره پاراکلینیک: در این دوره مضامین اساسی و پیش نیاز برای دوره کلینیک، خوانده می شوند. محصلین مؤظف اند که ابتدا این دوره را سپری نموده و بعداً وارد دوره کلینیک شوند، دراین دوره دروس‌ نظری و عملی در داخل دانشکده فراگرفته می شوند. هدف از اين مرحله، آموزش ساختمان بدن انسان و اعمال فيزيولوژيك آن و همچنين شناخت عوامل بيولوژيك، پتالوژیک و مكانيزم­هاي دفاعي بدن در برابر آنها و اصول آسيب­هاي بدن انسان و آشنا ساختن محصلان با اصول مسائل صحی است.
 2. دوره کلینیک :  محصلان بعد از سپری نمودن دوره پاراکلینیک وارد این دوره می شوند. در این دوره، اکثر مضامین اختصاصی می باشند. دروس نظری در داخل دانشکده و عملی در شفاخانه فراگرفته می شود که شامل دوره­ های عملی از جمله داخله، جراحي، اطفال، نسائی ولادی، چشم، گوش و گلو، عقلی و عصبی، راديولوژي، جلدی و زهروی و واحدهاي باقيمانده نظری از دروس عمومي و اختصاصی می گردد.
 3. دوره ستاژ : محصلان بعد از سپری نمودن دوره کلینیک وارد مرحله ستاژ می شوند. این مرحله را محصل نظر به تعداد کریدت‌های مضامین کلینیکی، عملاً در شفاخانه‌ها تحت نظر استادان کادر و متخصص سپری می نمایند.

هدف اساسی از این مرحله تشخیص امراض از دیدگاه کلینیکی و لابراتواری و بدست آوردن توانایي­‌هاي لازم جهت بكارگیری انديشه و استقلال فکری و نتيجه­‌ گيري سريع به منظور برخورد منطقي و صحیح  با مریض و طراحی تدابیر وقایوی و تداوی می­باشد.

هدف عمومی از این مرحله پرورش مهارت­‌ها و تقويت قدرت تصميم­‌گيري و افزايش اتكاء به نفس و همچنین برخورد مستقيم دانشجو با مسائل تشخیصی و تداوی و واگذار کردن این مسئولیت به عهده او می­باشد.

زمان مطلوب این دوره یک سال است که در این مدت دوره هاي داخله عمومی، جراحي، اطفال، نسائی ولادی، جلدی زهروی، وقایه، گوش و حلق و بيني، چشم، عقلی و عصبی، طب عدلی، انتانی و توبرکلوز توسط دانشجویان گذرانده مي­شود. مکان گذراندن این دوره فقط در شفاخانه‌­ها تحت نظر اساتید می­باشد.

معرفی محتوا

در تدوین نصاب تحصیلی (Curriculum) ) جدید، تلاش شده است که آخرین تحولات در حوزه طب معالجوی در دانشگاه‌ های خارج از کشور مورد مطالعه قرار گیرد و  جدید ترین تغییرات در این حوزه با توجه به نیازمندی‌های علمی و کاربردی آن‌ها در کشور ما، در برنامه این رشته منظور و ملحوظ گردد.

روش تدریس و آموزش

روشهای تدریس مورد استفاده در این پوهنحی عمدتا قرار ذیل است :

 • لکچر تعاملی (interactive lecture)
 • یادگیری بر اساس حل مشکل (PBL)
 • بررسی موردی(Case study)
 • شبیه ‌سازی کلینیکی(Clinical simulation)
 • نمایش عملی( (Demonstration و تمرین عملی
 • خودآموزی فردی ­­یا گروهی((Self- directed study
 • ایفای نقش (Role play)
 1. ایجاد ۵ لابراتوار مجهز (لابراتوار بیوشیمی، میکروبیولوژی، پرازیتولوژی، اناتومی و فزیولوژی)، تجهیز لابراتوارها و افزایش لابرانت در تشکیلات موجود.
 2. ایجاد کتابخانه معیاری دارای ده هزارچهارصد جلد کتاب و مجله مجهز با سیستم الکترونیکی وابسته با پنج کتابخانه ای آنلاین بین المللی
 3. برگزاری کنفرانس های بزرگ علمی تحت عناوین زیر:
 • معارفه و آشنایی دانشجویان با سیستم کریدیت
 • آموزش میتودلوژی
 • آموزش ایکسری و التراساوند
 • نقش مشاوره جنتیکی در جلوگیری از امراض ارثی و ازدواج های فامیلی

توامیت و عقد قرارداد ها:

 • پوهنحی طب معالجوی الی تکمیل شدن شفاخانه کادری خود که تحت کار است جهت پیشبرد دروس عملی و سکل ستاژ محصلان دوره کلینیک با شفاخانه های دولتی و خصوصی، همچنان با پوهنتون های بین المللی از جمله پوهنتون سکاریای ترکیه، پوهنتون طبی مرکزی ایران و پوهنتون سیموزین هند توامیت دارد که محصلین ذریعه ترانسپورت دانشگاه بطور منظم جهت ستاژ به شفاخانه های مربوطه منتقل میشوند.
 • استخدام  و عقد قرارداد با 12 تن از استادان مسلکی و متخصص جهت تدریس در دانشکده طب معالجوی بسویه های دوکتورا، ماستری و فوق لیسانس با رتب بالای علمی
 • مساعد ساختن زمینه کار عملی در شفاخانه های دولتی غرض کسب مهارتهای عملی
 
محمد ذاکر ایاز  رشته: 
 ماستر/ترینر متخصص جراحی md@zawul.edu.af
 رییس دانشکده طب /  0708182441

 

 
 

عرضه خدمات استندرد آموزشی در ساحه طب معالجوی، تدریس موثر به بهترین شیوه های ممکن و فراهم ساختن زمینه های تحقیق جهت آموزش بهترین داکتران طب با قابلیت جذب در سیستم صحی افغانستان.